Правильне (розуміння спостережуваних небесних явищ формувалося віками. Ви знаєте цро зародження астрономії в Стародавньому Єгипті і Китаї, про пїаніші досягнення давньогрецьких учених, спостереження жерціїв і про їхні хибні уявлення про природу, про використання ними своїх знань для власної вигоди. Жерці також створили й астрологію — хибне вчення про вплив планет на характер і долю людей^ та народів і про мниму можливість пророкувати долю за розміщенням планет.
Відома вам і геоцентрична система світу, розроблена в II ст. ■н. e. давньогрецьким учениїм Клавдієм Птолемевм. Він у центрі світу «поставив» хоч і кулясту, але нерухому Землю, навколо якої оберталися всі інші світила
(мал. 29). ВИДИМИЙ ПЄТЛЄПО- 29. Система світу за Птолемеєм.
дібний рух планет Птолемей пояснював поєднанням двох рівномірних колових рухів — самої планети по малому колу, центр якого, в свою чергу, обертався по великому колу навколо Землі. Однак з нагромадженням даних спостережень про положення планет- теорія Пто-лемея потребувала дедалі більших ускладнень, які робили її громіздкою і неправдоподібною.
|